Strpljenje

Kako razviti strpljenje u ljubavi i vezi?

S nestrpljenjem očekujemo, iščekujemo, nadamo se, sanjamo… Kad će već jednom naš partner naučiti što volimo, što nam smeta? Strpljenje u ljubavi ima svoje granice koje trebate sami jasno postaviti.

Postoje situacije u kojima je strpljenje u vezi jako važno i poželjno, kad partner prolazi kroz teško razdoblje i kad mu treba naša podrška i ljubav. 

Ali mi smo često nestrpljivi i nervozni, čak i kad se trudimo saslušati ga, cupkamo, tresemo nogom, vrtimo čuperak kose… Možda nas u tim trenucima muči nešto sasvim drugo, a možda nam je već stvarno dosta neke partnerove osobine ili navike.

Tada nam može pomoći da uđemo sa svojom svijesti u područje srca, prizovemo osjećaj ljubavi koju imamo prema partneru i tada to strpljenje u ljubavi dolazi prirodno. Osjećaj ljubavi zamislite kao bijelu svjetlost i možete ga proširiti po cijelom tijelu, zatim ga poslati malo izvan granica tijela, a onda i prema partneru koji očekuje i treba mu naše strpljenje u vezi. Možete taj osjećaj zamisliti kao zrake svjetlosti koje od nas putuju prema drugoj osobi.

Zašto smo nestrpljivi? 

Nestrpljenje naglašava razliku između ovoga sada i onoga što će doći, pojačava nezadovoljstvo trenutnim stanjem i čini od nas žrtve koje, osim što to nemaju, sad još moraju i čekati i patiti pritom. Nestrpljenje u ljubavi i vezama možemo osjetiti kad čekamo da se naš odnos s partnerom popravi, da strpljenje u vezi za koje mi smatramo da ga imamo konačno urodi plodom.

Nestrpljenje je iskaz nedostatka povjerenja, jer ako imate povjerenja u život, da će se dogoditi baš ono što se treba dogoditi (rješavanje napetih odnosa, bolji posao, preseljenje) i baš onda kad se treba dogoditi, u trenutku koji je najbolji za vas jer ćete tek tada biti spremni za to iskustvo, onda možete biti mirni i ne čekati napeto i s nestrpljenjem. Ionako čekate, zašto raditi dramu od toga?

Strah ili nestrpljenje?

Ako je ono što čekamo lošije od stanja u kojem jesmo, onda ustvari govorimo o strahu, ali ako je to nešto dobro, nešto što nam treba ili se tome ujedno i veselimo (susret ili koncert), ako znamo da dolazi (autobus, naš red na blagajni), onda nestrpljenje samo crpi našu energiju.

Kad razvijete osobinu strpljenja, lakše ćete donijeti odluku je li situacija koja vas je činila nestrpljivima nešto što možete tolerirati, jer vaš partner možda nikad neće htjeti s vama na koncerte, ali vi ćete ići s prijateljima, pa to i nije toliko važno, ili je u pitanju nešto što ne razumijete, ne želite tolerirati i što nikakvo strpljenje u vezi ne može učiniti prihvatljivim, pa ćete u skladu s time odlučiti hoćete li ostati u vezi ili ne.

Pa kako onda postati strpljiv?

Kao i većina osobina, i ova se razvija s vremenom. Ako je strpljene vaš cilj, potrebna je namjera da ga ostvarite, ali i trening koji ćete odraditi kad ste mirni, a ne kad vas već uhvati nestrpljenje. Ovisno o snazi namjere, rezultate ćete vidjeti prije ili kasnije…

  1. Jasno definirajte da je upravo strpljenje osobina koju želite razviti.

  2. Zatim zamislite kako biste se osjećali da ste strpljivi. Kakav bi to osjećaj bio? Kako bi bilo divno imati povjerenja u život, da se sve događa baš kad se treba dogoditi i da nema potrebe da budete nestrpljivi. Osjetite taj osjećaj u području srca, a onda ga proširite na čitavo tijelo.

  3. Vježbajte na stvarima koje već imate. Kad primite čašu vode držite je u ruci 10 sekundi prije nego što popijete vodu, kad sjednete za ručak odvojite 10 sekundi prije nego što počnete jesti. 

  4. Zapišite koje su to situacije u kojima ste nestrpljivi. Ne volite čekati tramvaj? Čekati u redovima? ‘Jedva čekate’ vikend da se odmorite? Ali ionako morate čekati, vaše nestrpljenje neće ubrzati proces. Pa zašto onda ne biste prihvatili to čekanje i umirili svoje emocije i um? Zamislite sebe kako mirno čekate u redu…

  5. Zadajte svom umu da radi nešto konkretno dok čekate, nemojte mu dopustiti da vrti isti film, kako je grozno stajati u redu, kako su institucije i javni prijevoz spori… Prisjetite se nekog događaja koji vas je razveselio i ponavljajte te slike u glavi. Zamislite da je s vama draga osoba kojoj pričate viceve ili prepričavate nešto zabavno što vam se dogodilo.

 

Strpljenje i ljubav prema sebi

Budite strpljivi i prema sebi, možda nosite traume ili programe koji će vam otežati ovaj proces. 

Kad osjetite napetost, nervozu i nestrpljenje, prvo duboko udahnite i polako izdahnite, prisjetite se osjećaja i osobine strpljenja koju razvijate razviti i kako ste se osjećali zadnji put dok ste vježbali strpljenje. Tako ćete se prisjetiti i da vi već imate to u sebi, samo će proći malo vremena dok taj osjećaj ne postane jači od nestrpljenja.

Zatim u području srca osjetite ljubav prema sebi i zahvalite sebi što ste vježbali strpljenje.

I veselite se i malim uspjesima, oni vas vode do vašeg cilja. Samo strpljivo, i kao i uvijek, s ljubavlju prema sebi.

Tags: No tags

Comments are closed.